الکتروآکوستیک

امروزه میتوان ردپای سیستم های تقویت صدا را در اکثر فضاها مانند خانه‌ها، مراکز تجاری و اداری، سینماها، سالن‌های کنسرت، سالن های کنفرانس، سالن‌های همایش و سخنرانی و … مشاهده نمود. با توجه به تنوع و وسعت بازار بلندگوها، انواع بسیار زیادی از سیستم های صوتی در جهان توسعه یافته و مورد استفاده قرار می گیرد. الکتروآکوستیک علم طراحی، ساخت و استفاده ازین طیف گسترده سیستم های صوتی می‌باشد. هدف نهایی خدمات مشاوره و طراحی الکتروآکوستیک بهبود کیفیت صوتی حاصل از سیستم صوتی متناسب با کاربری در یک فضا می‌باشد. مجموعه امپدانس با تجربه طولانی در زمینه الکتروآکوستیک آماده ارائه خدمات در سه بخش اصلی زیر می‌باشد:

  • سیستم های تقویت صوتی را میتوان از چند نظر تقسیم بندی نمود. یک تقسیم بندی از نظر مکان مورد استفاده از بلندگوها می باشد، برای مثال: سیستم های صوتی خانگی، بلندگوهای هوشمند، سیستم های پیجینگ در مراکز اداری و تجاری، صنعتی، بلندگوهای اعلان خطر، بلندگوهای سینمایی و کنسرتی و … هرکدام ازاین دسته‌ها طیف وسیعی از بلندگوها را در بر میگیرد. از طرفی هرکدام با توجه به کاربری فضا ویژگی‌های خاصی را می‌توانند داشته باشند. این ویژگی‌ها تاثیر بسیار زیادی در قیمت سیستم‌های صوتی مورد نظر دارد، برخی ازین ویژگی ها عبارتند از: شدت صوت پیک، شدت صوت پیوسته، پاسخ فرکانسی، محدوده فرکانسی، زاویه پخش، اکتیو و پسیو بودن بلندگو و … . مجموعه امپدانس میتواند با در نظر گرفتن کاربری فضا، معماری داخلی و شرایط آکوستیکی محیط، الزامات کارفرما و در نهایت بودجه مورد نظر بهترین سیستم صوتی را پیشنهاد می دهد.

  • با توجه به نوع کاربری و همچنین فایل صوتی مورد نظر برای پخش، چینش های متفاوتی برای بلندگوها ممکن خواهد بود، برخی از این چینش ها عبارتند از: سیستم مونو، استریو، سوراند، ۵.۱,۷.۱ و … . این چینش‌ها به طور کلی سعی در پخش صوت مورد نظر با کیفیت و شدت متناسب می باشند که بتوانند پیام را به بهترین شکل به مخاطب برسانند. از طرف دیگر هر بلندگو یک منبع صوتی با مشخصات ویژه‌ای است که می‌تواند با منابع دیگر  و همچنین سطوح فضا برهمکنش کند، بهترین راه برای مشاهده نتایج این سیستم صوتی به صورت یکپارچه قبل از نصب و هزینه‌ی بسیار، طراحی و جانمایی بلندگوها از طریق شبیه‌سازی الکتروآکوستیکی می باشد.مجموعه امپدانس با در دست داشتن نرم افزار تخصصی شبیه سازی الکتروآکوستیک EASE و علم استفاده از آن، آماده ارائه خدمات طراحی و شبیه سازی سیستم های الکتروآکوستیک و کیفیت صدا می باشد. این خدمات عبارتند از: مشاوره در انتخاب و طراحی دقیق سیستم‌های صوتی های-اِند (Hi-end) خانگی، سیستم‌ صوتی کنسرت‌ها، تئاتر ها، سینماها، سیستم‌های پیجینگ، سیستم‌های اعلان خطر و هشدار سازمان ها و مراکز تجاری، فرهنگی و صنعتی و… .

  • سیستم‌های تقویت صوتی دارای قسمت های مختلفی هستند، ضبط و جمع آوری داده‌های صوتی، پردازشگر، میکسر، تقویت کننده اولیه، تقویت کننده اصلی و بلندگو ها اجزاء اصلی این سیستم هستند. اصولا هرکدام از اجزا نیاز به تست آزمایشگاهی از نظر پاسخ های فرکانسی، مقدار نویز به سیگنال و …  هستند. در این سیستم بلندگوها اهمیت خاصی دارند و پارامترهای زاویه پخش، شدت صوت و پاسخ فرکانسی آنها می بایست تست شود. گروه دیگری از تست های الکتروآکوستیکی به صورت میدانی انجام می‌پذیرد. برای مثال: شدت صوت در محل(SPL)، یکنواختی پراکندگی شدت صوت، شاخص انتقال گفتار(STI)، وضوح کلام و … با دستگاه های قابل حمل در محل انجام می پذیرد. مجموعه امپدانس به واسطه ارتباط نزدیک با آزمایشگاه آکوستیک و الکتروآکوستیک دانشگاه صنعتی شریف آماده ارائه انواع خدمات اندازه گیری پارامتر‌های الکتروآکوستیکی در آزمایشگاه و در محل پروژه می‌باشد.